Pozdrav, dragi čitatelji!
Kako je naše Sljeme prekriveno prvim ovosezonskim snježnim pahuljama, potreba za temom o kojoj ću vam pisati se nekako nametnula sama od sebe. Naime, u ovom periodu godine, neizostavan je razgovor o zimovanju i skijanju. Skijanje rekreativnoj populaciji predstavlja sezonski oblik tjelovježbe koja, osim savršenog osjećaja spuštanja niz snježne obronke, skijašima predstavlja aktivni odmor, odmicanje od svakodnevne rutine te cjelokupnu psihosomatsku regeneraciju koju upotpunjuje doživljaj zadovoljstva vraćajući se kući „u jednom komadu“. Zbog suvremenog sjedilačkog načina života, globalnog problema hipokinezije, potrebno je što kvalitetnije pripremiti svoje tijelo pred skijašku sezonu. Osim padova koji znaju prouzročiti ozljede, drugi najčešći uzrok lokomotornih tegoba na skijanju jest neuravnoteženost vezivnog tkiva (mišićnog, fascijalnog i ligamentarnog) koja može uzrokovati upalna stanja i slične bolne fizičke reakcije. Kako biste prevenirali takve nepoželjne trenutke u idiličnoj snježnoj avanturi, predlažemo vam da krenete s pravovremenom pripremom tijela za napore koji slijede. U našem centru možete zatražiti stručnu dijagnostiku lokomotornog sustava, specijalno izokinetičko testiranje mišićne uravnoteženosti i snage te specifične prevencijske treninge usmjerene na razvoj propriocepcije, stabilnosti trupa te snaženje mišića nogu i zdjelice, čime možete značajno umanjiti mogućnost ozljede prilikom aktivnosti na snijegu.
Nerijetko zimi imamo hladne i bolne noge te neugodne senzacije u tabanima. Mnoge žene tijekom hormonalnih promjena i starija populacija pate od navedenoga, a rješenja nalaze u vunenim čarapama ili kupkama. Pomaže li? To je dobro, ali kratkotrajno rješenje. U videomaterijalu na priloženoj poveznici pogledajte praktične savjete i vježbe kako na prirodan način prevenirati bolove, starenje i hladna nefunkcionalna stopala. Pokušajte već danas, jer rezultati su brzi i učinkoviti!
Spomenka
U PBS dolazim treću godinu, a krenula sam zbog bolova u lumbalnom dijelu kralježnice i zbog želje da budem vitalna i zdrava. Vježbam s Atjom, ponekad s Ana-Marijom. Ana-Marija je čitačica tijela, kao neki prevoditelj s jezika tijela, razumije što se događa unutar tijela i kako mu vratiti balans. Atja pak ima magične ruke kojima radi sjajne energetske masaže, a općenito ima senzor kojim me vodi kroz vježbe, poslije čega se uvijek osjećam odmorno i ugodno. Dolazim jer se s cijelim timom osjećam ugodno i dobrodošlo. Vježbe su nepredvidive, svaki put radim nešto drugo pa mi je i to zabavno. Shvatila sam da volim vježbe istezanja. Kada to sažmem u samo par riječi, reći ću: balans, vitalnost, ugodno, zabavno, drago, iscjeljujuće! I jedno veliko hvala.
Matovilac je jedna od nutritivno najbogatijih salata. Dolazi s mediteranskog područja, a njeni listovi bili su inspiracija za dobro poznatu bajku – Matovilku.
Bogat je izvor vitamina A, B, C, D, željeza, kalcija, mangana, magnezija, kalija, cinka, bakra, selena, fosfora, natrija te omega-3 masnih kiselina.
Blagodati konzumacije matovilca na naše zdravlje su višestruke:
SALATA OD MATOVILCA I NARANČI
Sastojci:
200 g matovilca
4 naranče
100 g feta sira
30 g oraha
maslinovo ulje
sol
papar
Priprema:
Matovilac očistite i operite, a sir i dvije naranče narežite na kockice. Usitnite orahe i pomiješajte sve sastojke. Salatu prelijte sokom dviju preostalih naranči, maslinovim uljem i začinima po želji. Sve dobro promiješajte. Dobar tek!
Tko god misli da je opalo jesenje lišće mrtvo, nikad ga nije gledao kako pleše na vjetru.
Shira Tamir
Kako bi pristupili vašim sadržajima i korisničkom računu molimo da se prijavite vašim korisničkim imenom ili email adresom te zaporkom.