Dragi naši,
u vrijeme darivanja naš poklon vama je važan savjet potreban svima, a osobito onima koji žele razumjeti i pomoći svojemu tijelu i zdravlju. Znate li kako neku namirnicu, suplement ili lijek možete optimalno i najbrže primiti u svoje tijelo?
Odgovor je – posturom tijela!
Već danas provjerite naš savjet.
U blagdansko vrijeme naš se probavni sustav dodatno opterećuje kako odabirom tako i količinom hrane koju unosimo. Razmišljala sam, ako disanjem možemo djelovati na sfinkter želuca, otkucaje srca i peristaltiku crijeva, sigurno je i naša postura za vrijeme unošenja hrane bitna za brzinu prolaska sadržaja kroz probavnu cijev, od usta, jednjaka, želuca pa sve do analnog izlaznog sfinktera. Većina tableta, lijekova ili suplemenata ne počinje djelovati dok njihov sadržaj ne dospije u crijeva. Stoga je važno da one dospiju što bliže donjem dijelu želuca iz kojega ulazi u prvi dio tankog crijeva. Ovdje je držanje tijela ključnojer njime možemo iskoristiti gravitaciju, ali i prirodnu anatomsku asimetriju želuca za najbolji primitak onoga što nam treba. Zato, dok uzimate lijek ili suplement,oslonite se na desnu stranu tijela jer tako oni padaju najbliže najnižem dijelu želuca gdje se sadržaj tablete otapa i izbacuje u crijeva na apsorpciju. Testirajte se. Popijte čaj ili toplu vodu dok ste blago oslonjeni na desnu stranu i osvijestite kako vam tekućina prolazi. Isto ponovite na lijevoj strani. Moguće je da ćete osjetiti razliku. No, ako izraženo osjetite da vam tekućina prolazi na lijevo, moguće je da vam je želudac pritisnut crijevima. Dr. Johns Hopkins dokazao je kako i mala promjena u stanju želuca može dovesti do značajnih razlika po ishod oralnoga lijeka. Testirao je četiri položaja tijela i dokazao kako se, usmjeravajući tablete u najdublji dio želuca, postiže stopa otapanja 2,3 puta brže čak i kod onog u uspravnom položaju. Tableti je potrebno 10 minuta da se otopi ukoliko ste oslonjeni na desnu stranu, 23 minute da se otopi u uspravnom položaju i više od 100 minuta kada seoslanjate na lijevu stranu.
Dragi moji, svakako pokušajte osvijestiti da položaj vašega prsnog koša i zdjelice uvelike utječe na sve organe. Kako starimo, tako se ti dijelovi približavaju i organi sve više stišću. Prije nego posegnete za bilo kakvim lijekom ili suplementom, osigurajte da su vam posturalni mišići funkcionalni te da (i inače, u svakom smislu) uspravno koračate kroz život. Takoćeteimati i manje potrebe za medikamentima jer će organi lakše raditi. Žvačite hranu, dišite opušteno kroz nos dok objedujete sjedeći za stolom stopalima na podu, ne konzumirajte tekućinu i krutu hranu istovremeno i ne miješajte velike količine ugljikohidrata i bjelančevina u istom obroku. Probavu ćete dodatno potaknuti ukoliko nakon obroka prošećete i promasirate donji dio rebara.
Nadamo se da će vam koristiti naši savjeti i da ćete provesti najdivnije blagdansko vrijeme sa svojima najmilijima.
Sretni, zdravi i veseli nam bili iznutra i izvana. ☺️
Zimi često patimo zbog hladnih i bolnih nogu te neugodnih senzacijau tabanima. Mnoge žene u hormonalnim promjenama i starija populacija pate od toga, a rješenja nalaze u vunenim čarapama ili kupkama. Pomaže li? To je dobro, ali, nažalost, kratkotrajno rješenje.
Pogledajte video naše Ana-Marije u kojem pokazuje praktične vježbe za prevenciju bolova, starenja te hladnih i nefunkcionalnih stopala. Pokušajte već danas jer su rezultati brzi i učinkoviti.
Pripremite stolac, a video u nastavku zamislite kao recept za funkcionalnost cijeloga tijela, zdrav ishijatikus, kralježnicu i dugovječno pravilno hodanje. 🙂
Morena
Počela sam vježbati s Tomislavom nakon što sam dva mjeseca bila hospitalizirana. Bila sam slaba, nekoordinirana, smanjila mi se i mišićna masa. Nakon otprilike osam mjeseci treninga dva puta tjedno, osjećam se odlično, postala sam svjesnija svojega tijela,pokreti su mikoordinirani, mišići su se vratili. Jasan je jedan psihofizički napredak. Svaki trening je drugačiji od prethodnoga, što znači da je vježbanje zanimljivo i stimulira me u fizičkom i mentalnom smislu. I ono najvažnije, nakon svakoga treninga, bez obzira na umor toga dana, osjećam se bolje nego što sam se osjećala kada sam dolazila na vježbanje.
Što su zimski dani bez mirisa cimeta? Jedan od najstarijih začina u povijesti, u antičko doba dragocjeniji i od zlata, cimet je drugi najpopularniji začin na svijetu. Ime dolazi od naziva “amomon”, a znači “mirisna začinska biljka”. Dobiva se guljenjem kore s grančica drveta cimetovca iz porodice lovora. Najpoznatije su dvije vrste cimeta: kineski i cejlonski cimet (podrijetlom sa Šri Lanke, zdraviji od kineskoga). Bogat je antioksidansima, dijetalnim vlaknima, vitaminima skupine A, B i C te magnezijem, kalijem, natrijem i željezom.
Dobrobiti cimeta na zdravlje:
– regulira količinu šećera u krvi: izvrsna namirnica za dijabetičare s obzirom da povećava osjetljivost na hormon inzulin čime utječe na regulaciju šećera u krvi;
– smanjuje količinu lošega kolesterola: cimet sadrži aktivan sastojak koji povećava sposobnost stanica da metaboliziraju šećer do čak 20 puta brže čime smanjuje razinu triglicerida i lošega kolesterola u krvi, a time i rizik od bolesti srca;
– ublažava reumatske bolove: s obzirom na protuupalno djelovanje cimeta kao i njegovu sposobnost da spriječi razgrađivanje koštanih stanica, olakšava simptome artritisa;
– poboljšava aktivnost mozga: neka istraživanja pokazuju da cimet blokira djelovanje proteina u mozgu koji uništava moždane stanice, a njegovo pretjerano stvaranje može uzrokovati demenciju i Alzheimerovu bolest;
– ima antikancerogeno djelovanje: cimet ima bolja antioksidativna svojstva čak i od češnjaka, zahvaljujući sastojcima poput flavonoida i polifenola, utječe na prevenciju oksidativnog stresa i ostalih procesa koji povećavaju rizik od raka;
– štiti od bolesti debeloga crijeva: dijetalna vlakna i kalcij iz cimeta pomažu u uklanjanju žučnih soli iz organizma čime se smanjuje rizik od raka debelog crijeva;
– poboljšava cirkulaciju: cimet sadrži kumarin koji razrjeđuje krv što potiče cirkulaciju u organizmu;
– ublažava respiratorne infekcije: eterično ulje cimeta dobar je saveznik kod bakterijskih infekcija (npr. upale grla), a cimet djeluje umirujuće kod kašlja.
KEKSI OD CIMETA
Sastojci:
1 prašak za pecivo
1 žlica cimeta
500 g pirovog brašna
1 žlica mljevenih badema
2 jaja
100 g kokosovog šećera
125 g maslaca
1 vanilin šećer
1 žlica meda
Priprema:
Pomiješajte prašak za pecivo, cimet, bademe i pirovo brašno. U drugoj posudi pomiješajte jaja, med, kokosov šećer, maslac i vanilin šećer. Nakon 10 min miješanja dodajte prvu smjesu i sve zajedno sjedinite u kompaktnu masu. Dobivenu smjesu stavite u foliju u hladnjak na 30 min. Nakon hlađenja izvaljajte tijesto i modlicama izrežiteželjene oblike. Keksiće posložite na papir za pečenje i pecite 10 minuta na 180 stupnjeva.
S kolikom željom čekaš čuti božićne pjesme, s tolikom željom budi spreman čuti one koji te trebaju. Pokloni ovih blagdana svoje uho da čuješ, srce da suosjećaš, ruke da zagrliš, glas da pohvališ i miran dah da budeš u trenu.
Kako bi pristupili vašim sadržajima i korisničkom računu molimo da se prijavite vašim korisničkim imenom ili email adresom te zaporkom.